גן החובה בחינוך ולדורף

גן החובה בחינוך ולדורף

גן החובה מהווה את נקודת הציון בחייו של הילד. תקופה זו ממצה בתוכה יכולות אותן פיתח הילד עד היכנסו לגן החובה ומפתחת אותן להמשך חייו.

בכל סוג של כיתה א' נדרשים מן הילד סבלנות, התמדה, יכולת ביצוע הוראות, לימוד קרוא וכתוב, בשלות ויכולת לשבת במשך פרקי זמן ממושכים. בגן ולדורף הילד ממשיך לפתח ולבנות את הכלים והמיומנויות הנדרשים לקראת אתגרי כיתה א'. הפעילויות הופכות ארוכות ומורכבות יותר בשילוב תנועות פיזיות ודגש רב על פיתוח המוטוריקה הגסה והעדינה. השפה במעגל הינה עשירה וגבוהה יותר. הילד מתנסה בישיבה ממושכת יותר בפעילויות ובמעגלים. אם בשנים קודמות 'הלכנו עם' מצבי רוח או פינוקים למיניהם הרי שבגן חובה נוותר פחות. ניתן תשומת לב להשתתפות וישיבה על הכיסא, השלמת העבודה הנעשית בפעילות היומית (ציור, פלסטלינה וכו) כפי שדורשים מהילד בכיתה א'. בנוסף יתווספו אל הפעילויות במעגל השנתי עבודות שימשכו על פני מספר שבועות או אף חודשים וידרשו מהילד התמדה ויכולות פיזיות המתאימות לשלב בו הוא נמצא. בין עבודות אלו ניתן למנות: נגרות, תפירה וסריגת אצבעות. באמצעות עבודות אלו, לומד הילד לשבת בסבלנות ליד השולחן, לקבל אחריות על עבודתו, להתמיד במשימה, לעקוב אחר הוראות וכמובן לשפר את יכולותיו המוטוריות תוך חיזוק הצד הדומיננטי - ימין או שמאל. כמו כן רוכש הילד אלמנטים פיסיולוגים החשובים למיומנות הכתיבה.

כל הפעילויות הנעשות בגן מכוונות לאתגר את הילד, למצות את היכולות אותן פיתח עד היום ולפתח יכולות חדשות.

ניתן להקביל את תקופת גן חובה לתקופת הביניים בה זחל הפרפר הופך לגולם, אמנם מן החוץ אין רואים התרחשות אך בתוך תוכו הגולם, הזחל שעד היום טעם מן העולם ברעבתנות, הופך בסוף ההבשלה לפרפר חינני בעל כנפיים בשלל גוונים אשר יאפשר לו לחוות ריחות וטעמים שלא חווה מעולם.